Rostliny, které nám pomohou překonat zimní infekce

Ať už patříte mezi milovníky chladných měsíců, nebo byste se ke konci léta nejraději uchýlili k zimnímu spánku, není na škodu během chřipkové sezóny podpořit svou imunitu. A využít k tomu můžete i přírodní lékárnu – pěstování a ochrana léčivých rostlin není žádná věda.

Co lze pěstovat doma?

Některým rostlinám stačí jen květináče, truhlíky a obyčejné substráty a hnojiva, dařit se jim bude i v interiéru. První z nich je rýmovník, jehož listy po rozemnutí voní po mátě, meduňce a kafru. Už jen inhalace vonných silic pomáhá proti ucpanému nosu, z listů se ale dá také vařit čaj proti nachlazení.

Doma v květináči lze pěstovat také levanduli lékařskou. Silný odvar nebo tinktura z ní poslouží k inhalacím nebo kloktání při léčbě dýchacích cest a bronchitidy, ale třeba i astmatu. Podporuje imunitní systém a ulevuje při virových infekcích.

Angínovník čínský u nás není příliš známou pokojovou rostlinou, přesto jsou jeho léčivé účinky pozoruhodné. Konečky mladých čerstvých listů léčí angínu, kašel, zahlenění a onemocnění hlasivek. Pozor, listy je třeba pouze pár vteřin žvýkat, ale nepolykat.

Co pěstovat na zahradě?

Na zahradě se můžeme setkat s třapatkou nachovou, jinak známou jako echinacea. Nejvíce účinných látek najdeme v jejím kořeni, dále v květu a poté v nati. Lze z ní vyrobit léčivou tinkturu, která výrazně posiluje imunitu. Užívá se preventivně i v případě již probíhajícího nachlazení.

Pokud na zahradě pěstujete rakytník řešetlákový, máte skvělý základ na výrobu sirupů, moštů, šťáv, kompotů i jen sušených plodů. Díky vysokému obsahu vitamínu C a antiseptickým účinkům lze rakytník užívat na podporu imunity během podzimních infekcí.

Černucha setá není jen okrasná rostlina, která se používá pro suchou vazbu. Její semena pomáhají zlepšovat imunitu, pomáhá při dýchacích obtížích a při léčbě astmatu a alergií. Ulevuje při průduškových onemocněních.

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz