Jak před zimou ošetřit venkovní kamenné podlahy?

Zahrada je zazimovaná, zahradní nářadí čisté a uklizené a zahradní nábytek složený. Tím ale práce nekončí, před zimou byste měli stihnout ještě ošetřit povrchy z umělého i přírodního kamene, který se často nachází kolem domu, v pergolách, u bazénů a na příjezdové cestě. Jen tak zabráníte jeho poškození a popraskání.

Pravidelná údržba

O kamenné povrchy je třeba starat se pravidelně celý rok. Nenecháváme na nich ležet spadané listí ani další nečistoty, čas od času je pomocí zahradní hadice opláchneme a pravidelně vytrháváme plevel prorůstající mezi spáry. Pokud narazíme na uvolněnou nebo prasklou dlaždici, co nejdřív ji opravíme, jinak hrozí zakopnutí a nepěkný úraz.

Všechny tyto úkony bychom měli provést také před zimou, a k nim ještě něco navíc – hloubkové čištění a impregnace. Používejte vždy speciální a osvědčené prostředky, abyste předešli poškození.

Jak čistit přírodní kámen?

Přírodní kámen je na čištění trochu choulostivější než ten umělý. Samozřejmě mu neuškodí běžné zametání ani omývání vodou, a to i horkou, pokud zápasíte s mastnými skvrnami. Ty je ale nutné odstranit co nejdříve, jelikož se do porézního povrchu kamene rychle vsakují. Do vody můžete přidat i jemné mýdlo nebo saponát. Lze ho umývat vysokotlakým čističem.

Pokud je znečištění větší, poohlédněte se po speciálních čističích na přírodní kámen. Ty většinou odstraní i zaschnou špínu, stopy pneumatik či gumových podrážek, mastnotu i starou impregnaci a vosky. Nový přípravek vždy vyzkoušejte nejprve na malém, méně viditelném kousku.

Nezapomeňte na impregnaci

Před zimou obnovte impregnaci kamene, bude lépe odolávat povětrnostním vlivům a mrazu. Kromě toho zvýrazní barvu a strukturu kamene, ochrání ho před vznikem skvrn a nečistot a usnadní další údržbu. K tomu je třeba nejprve odstranit starou impregnaci a nahradit ji novým voskem. Pokud je povrch hodně rozrušený, bude nutné ho nejprve zbrousit.

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz