Skladování ovoce: vyhněte se běžným chorobám, které ničí vaši úrodu

Choroby po sklizni mohou znehodnotit velkou část vašich sklizených jablek a hrušek. A to by byla obrovská škoda, když jste se po celý rok tolik snažili, abyste měli úrody co nejvíce! Naštěstí existují účinné metody, které vám riziko vzniku takových chorob mohou pomoci odvrátit. Onemocnění skladovaného ovoce je nebezpečné z toho důvodu, že napadené ovoce vypadá zcela asymptomaticky. Teprve po uložení se může projevit. Co vše je potřeba udělat ještě v době skladování?

Sirné knoty

Před samotným uskladněním bychom se měli zaměřit zejména na čistotu skladovacích prostor. Ideálním přípravkem proti plísním a škodlivým mikroorganismům jsou sirné knoty. Ty můžete použít k vyčištění jednotlivých nádoby nebo také prostor. Při použití v nádobě je třeba, aby nádoba byla nehořlavá. Zapálený sirný knot vložíme do nádoby, uzavřeme a necháme dvě hodiny působit. Pro čištění prostoru zavěsíme sirný knot tak, aby nevzniklo nebezpečí požáru. Zapálíme, místnost uzavřeme a necháme dvě hodiny působit. Po dvou hodinách je třeba vyvětrat!

Přípravky před sklizní

Pravděpodobnost vzniku plísně sníží také fungicidní ošetření plodů před jejich samotnou sklizní. Poslední ošetření stačí provést asi dva týdny před sklizní, vhodná jsou však celkem dvě až tři ošetření. Základním pravidlem je ovšem to, že k dlouhodobému skladování ukládáme pouze ovoce, které nejeví známky poškození.

Ošetření stromu po sklizni

Péči se vyplatí věnovat nejenom ovoci, ale také stromům po sklizni. Jakékoli rány (například při polámání větví) je dobré ošetřit speciálními přípravky. Ze stromu skliďte také scvrklé a suché ovoce, tzv. mumie. Toto ovoce by se totiž mohlo stát nositelem dalších nemocí, které by mohly napadnout jak strom, tak také příští sklizeň. U všech přípravků dodržujte jejich dobu expirace, jinak by přípravek místo ochrany mohl způsobit poškození plodů či stromu.

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz