Jak se správně starat o zahradní bazén

Bez správné údržby se životnost bazénu výrazně zkracuje a koupání v neudržované vodě rozhodně není tím správným požitkem.

Ať už si pořídíte na zahradu jakýkoliv typ bazénu, máte dvě jistoty. Že se budete mít kde zchladit, až nastanou letní vedra, a také že při dodržování několika základních pravidel udržíte křišťálově čistou vodu, ve které bude potěšení se koupat. Bez správné údržby se totiž životnost bazénu výrazně zkracuje, navíc koupání v neudržované vodě rozhodně není tím správným požitkem. Stačí si však zapamatovat několik základních zásad a pořídit si ty správné pomocníky – pak už se jen můžete těšit z nového způsobu letní relaxace. Jak na to?

Předcházejte znečištění

 Prevence se vyplácí a platí to i v případě péče o bazén. „Pokud zabráníte nečistotám, aby se do bazénu dostaly, ušetříte si spoustu práce s jeho údržbou, i když se samozřejmě nejedná o stoprocentní ochranu, která by vám umožnila veškerou další péči vynechat.

 Samozřejmostí by mělo být osprchování se před vstupem do bazénu. Zvlášť děti bývají v tomto ohledu vynalézavé, proto se vyplatí je hlídat a této zásadě je naučit včetně omytí nohou před vstupem do bazénu ve speciální vaničce. Ušetříte si tak trávu či hlínu plavající ve vodě či mastné pozůstatky opalovacího krému. Všechny zmiňované nečistoty napomáhají tvorbě řas a různých zákalů.

 Dalším zdrojem znečištění, kterému se lze účinně bránit, jsou listy z okolních stromů. Pokud už je nutné bazén umístit do jejich blízkosti, lze rozhodně doporučit zakrytí bazénu ve chvílích, kdy není užíván. Vzduchem poletuje mnoho potenciálních znečišťovatelů a stříška či plachta jsou velmi efektivní překážkou v tom, aby se nečistoty dostaly do bazénu.

 

Čistěte mechanicky

 Prevence je základ, čištění je ovšem neméně důležité. Dělíme ho na dva hlavní typy – čištění mechanické a chemické. Co se týče mechanického odstraňování nečistot, základem je síťka, kterou snadno zachytíte hmyz, listí a podobné nečistoty. Ve výbavě každého bazénu by neměla chybět ani písková filtrace. Ta průběžně nasává vodu z bazénu a čistí ji přes obvykle dvojstupňový filtrační systém. Poté je voda zařízením vracena zpět do bazénu. Písková filtrace se zapíná během horkých letních dnů, když v bazénu nikdo není. V případech, kdy je bazén často využíván, je vhodné filtraci nechat běžet až několik hodin denně. Pro mechanické čištění dna bazénu se doporučuje rovněž nákup speciálního vysavače.

 

Využívejte vhodné chemické přípravky

 Mechanickým čištěním lze dosáhnout výrazného zlepšení, co se kvality vody v bazénu týče, chemické je však neméně důležité. „Nevhodné nebo dokonce žádné používání chemických přípravků je častou příčinou problémů. Důležité je sledovat dva ukazatele – hodnotu pH vody a množství dezinfekce v bazénu. Doporučená hodnota pH se u bazénové vody pohybuje mezi 6,8 a 7,2, pokud se pH nachází mimo toto rozmezí, je potřeba ji do něj vrátit vhodnými přípravky. „Vyšší pH vede k tvorbě minerálních zákalů, nižší zase způsobuje korozi kovových povrchů.

Diskutovanou otázkou je dezinfekce vody, ve vodě totiž vznikají desítky tisíc potenciálně škodlivých mikroorganismů. Aby se čistá a hygienicky nezávadná voda udržela po celou sezonu, musí se pravidelně kontrolovat a ošetřovat pomocí dezinfekčních přípravků. Standardně se používají výrobky obsahující chlor, který by měl být v bazénu přítomen v koncentraci 0,3–0,6 mg na litr vody. Alternativou jsou tzv. bezchlórové přípravky, díky kterým se vyhnete pachu chloru, jenž je pro mnoho lidí nepříjemný, navíc tyto přípravky nedráždí citlivější pokožku, sliznice či oči a jsou šetrnější k přírodě. Na trhu jsou dostupné i bezchlórové dezinfekce vhodné do dětských bazénů.

 

Kompletní nabídka bazénů a příslušenství ZDE