Chyby v péči o živý plot

Na nejedné zahradě dnes roste živý plot. Zatímco někdo touží po působivém prvku na své zahradě, jiný prahne po dostatečně velkém soukromí, jež živý plot nabízí. Aby se však nejednalo o spíše kýčovitý nebo ošklivý prvek ve vaší oáze klidu, je zapotřebí o něj dostatečně pečovat. Vyvarujte se především několika chybám, které živý plot spíše ruinují a devastují, než mu prospívají. 

Na živý plot pouze s kvalitním nářadím

Pokud vaše kůlna není plná kvalitního nářadí, nemůžete se vrhnout do práce. Vaše zahrada si zaslouží jenom to nejlepší, proto investujte do kvalitního křovinořezu nebo nůžek, s nimiž půjde střihání jednotlivých větviček živého plotu jako po másle. 

Péče o živý plot obecně je poměrně zdlouhavá a náročná práce. Rozhodně není pro kohokoliv. Mnohdy se vám stane, že ji budete odkládat, ale jednoho dne stejně budete muset zahradní nářadí popadnout a vydat se do boje s vyčuhujícími větvičkami. S kvalitním nářadím to však půjde velmi snadno, navíc nebudete ani tolik trápit prvek rostoucí na vaší vkusné zahradě.

Zkontrolujte ostrost nástrojů 

V souvislost se zahradním nářadím se nabízí otázka, zdali používáte ostré nebo naopak spíše tupé nástroje. Velkou chybou bývá to druhé, a sice že se do stříhání pouštíte s nůžkami, které by svou tupostí ani neustřihly papír ve známé hře. 

Před prací proto zkontrolujte, jak na tom vaše nástroje jsou. Jsou dostatečně ostré nebo naopak ostrostí neoplývají? Pokud se jejich stav rovná spíše tuposti, popadněte brousek a dejte se nejdříve do údržby nástrojů. 

Stříhejte tak, jak máte

Za chybu při péči o živý plot jde také označit to, že ho dostatečně dobře nestříháme. Střih je pro živý plot opravdu zásadní. Z počátku se nesmíme bát radikálního střihu, později stačí jen mírně zastřihávat. Prvotní radikální střih je však důležitý pro bohaté větvení. 

Před střihem se informujte o tom, jestli je na tuto činnost vhodná doba. Listnaté živé ploty se stříhají většinou až na jaro, u ostatních druhů to může být jinak.